image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV zdobył główną nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Panie zachwyciły wszystkich pięknym archaicznym śpiewem dwu pradawnych łukowskich pieśni panienśkich i jednej weselnej. Zawarta w utworach gwara świadczy o ich ponad 100 letnim pochodzeniu. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej posiada bardzo dużą skarbnice najstarszych pieśni łukowskich, które zebrane zostały w publikacji „Mała Ojczyzna Łukowa. Pieśni korzeni.” i na 4 płytach CD. Instytucja ta poszczycić się może tym,że otaczane przez nią opieką merytoryczną zespoły, uznane zostały już po raz 6 jako najlepsze w Polsce. Jest to ewenement w skali kraju.


Laureatki z Łukowej IV prezentowały się pięknie w lśniąco białych  regionalnych strojach. Nagrań i wywiadów jakie udzieliły łukowianki po koncercie finałowym można będzie niebawem posłuchać w Radiowej Dwójce. Ogromne gratulacje!

Więcej zdjęć dodanych w galerii

 


 

Zaproszenie na Osuchy 


                                                                               Patronat


 

Konkurs, który od 18. lat poprzedza uroczystości w Osuchach

8 czerwca 2017 roku w Domu Pamięci w Osuchach miała miejsce XVIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, która w tym roku objęta została Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty p. Teresy Misiuk. Przystąpiło do niej 46 uczniów w trzech kategoriach wiekowych z 23 szkół powiatu.

Konkurs poprzedza ogólnopolskie uroczystości patriotyczne w Osuchach i służy podtrzymaniu zwłaszcza w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i dumy z bohaterskiego dziedzictwa swoich przodków.

Organizatorzy tj. Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, PTTK oddział w Biłgoraju, Gimnazjum w Łukowej i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju mają ogromną satysfakcję, iż pomimo ograniczenia liczby przyjmowanych uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, ciągle tak duża grupa pisze test wiedzy w znacznym stopniu wykraczający poza materiał podręcznikowy z historii. Niesłabnąca pasja uczniów i nauczycieli w pogłębianiu wiedzy o największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami daje gwarancję, że młode pokolenie zachowa swoją narodową tożsamość.

Poziom konkursu jest dość wysoki, wynika on też z osiemnastej edycji konkursu, która uszczegółowiła zagadnienia obowiązujące.

Gośćmi konkursu były rodziny uczestników bitwy, kombatanci, leśnicy, regionaliści, władze samorządowe gminy Łukowa.

Nieliczni już żyjący uczestnicy bitwy pod Osuchami ze względów zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z młodzieżą.

Po części konkursowej odbyło się oddanie hołdu Poległym na cmentarzu partyzanckim i krótki rajd w kierunku Krzywej Górki, który poprowadził p. Stanisław Rząd w asyście wiceprezesa biłgorajskiego PTTK i leśnika z Nadleśnictwa Józefów. Grochówkę dla uczniów i nauczycieli zasponsorowało Gimnazjum w Łukowej.

Laureatami konkursu zostali: Katarzyna Dyndał z SP w Korczowie, Marcel Buczek z Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju i Agnieszka Maciocha z LO im. ONZ w Biłgoraju.

II miejsca w swoich kategoriach zdobyli : Aleksandra Solak z SP w Korczowie, Daniel Cios z Gimnazjum w Korczowie i Konrad Koman z biłgorajskiej budowlanki. Natomiast III miejsca zajęli: Amelia Dzwolak z SP w Obszy, Konrad Ostrowski z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju i Krystian Koman z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali „Zeszyt Osuchowski” nr 14 wydany przez GOK w Łukowej, długopisy i smycze ufundowane przez starostwo i opaski odblaskowe od Nadleśnictwa Józefów.

Laureatom wręczone zostaną nagrody podczas Uroczystości Ogólnopolskich w Osuchach 25 czerwca 2017 roku z rąk organizatorów i fundatorów tj. : władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzystów, dyrekcji lasów państwowych, organizacji kombatanckich. Jest to prawie dwudziestu lat stały punkt w programie obchodów patriotyczno – religijnych w Osuchach.

W. Kubów

PUNKTACJA

Zdjęcia z konkursu..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Listopad 2017
Listopad 2017
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2018 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.