image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Śpiewaczki z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV wzięły udział w II Przeglądzie Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i poseł Beaty Strzałki. Przegląd odbył się w przeraźliwie zimną i deszczową niedzielę, 19 września 2021 r. na dziedzińcu Zagrody Sitarskiej.

Wzięło w nim udział 6 zespołów. Oprócz Pań z Łukowej, które, na rozpoczęcie przeglądu zaśpiewały dawne pieśni weselne, wystąpili: Zespół obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej z przedstawieniem „U łubiarza”; Zespół „Czeremcha” z Gromady, który pokazał „Kiszenie kapusty”; Zespół „Zorza” z Dereźni z przedstawieniem pt. „Poratujcie kumo”; Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego z prezentacją „Wieczór u Kowalki” oraz Grupa Folklorystyczna "Pokolenia – Krajka”, która zaśpiewała tradycyjne biłgorajskie pieśni oraz przybliżyła brzmienie suki biłgorajskiej.

Nasze śpiewaczki zostały poproszone o wywiad. O pieśniach i przyśpiewkach, które warte są upowszechniania, przechowania i przekazania dalej, mówiła Józefa Szewczyk. A o dawnych zwyczajach weselnych opowiadała Halina Kowalik.

 

Zdjęcia w galerii...

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2021 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.