image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej. Ma ono przypominać o patriotyzmie ludzi wsi, którzy pomagali oddziałom partyzanckim, walczyli w nich, zaopatrywali w żywność walczące oddziały i mieszkańców miast, a także wspomagali żołnierzy niezłomnych.

Data tego święta nawiązuje do dnia 12 lipca 1943 r., gdy niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Tegoroczne Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się w Gminie Łukowa. Modliliśmy się za bestialsko pomordowanych mieszkańców Szarajówki, podczas Mszy św., w kościele parafialnym w Chmielku. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński. Okolicznościową akademię przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom z Chmielka.Po Eucharystii obok maleńkiego cmentarza, u stóp pomnika w Szarajówce odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień oraz złożone zostały kwiaty, zapalone znicze... Ponad dwudziestoma trzema krzyżami, upamiętniającymi rodziny spalonych mieszkańców Szarajówki, które udekorowane zostały wieńcami przez pracowników GOK, przejmująco wzniosła się melodia „Cisza” wykonana przez trębacza Orkiestry Wojskowej z Lublina.

Na pomniku pojawiła się nowa tablica oraz godło.

 

Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Starosta Biłgorajski oraz Wójt Gminy Łukowa.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

List P. Poseł Beata Mazurek

List Prezesa Rady Ministrów

List Wiceprezesa Rady Ministrów 1

List Wiceprezesa Rady Ministrów 2

Wspomnienia Władysława Wierzbowskiego

Wystąpienie majora Bogdana Walasa

List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2021 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.