image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13
Około 50 km
TRASA:
Moszczanica cerkiew drewniana; Cewków - cerkiew drewniana; 
Stary Dzików - cerkiew murowana ( wystrój wnętrza z czasu kręcenia filmu "Katyń"); 
Ułazów - cerkiew drewniana (tablica poświęcona poległemu w tych okolicach m.in. generała Józefa Kustronia);  Niemstów - cerkiew murowana (obecnie jako kościół);
Nowy Lubliniec - cerkiew murowana ( jest jeszcze cmentarz); 
Stary Lubliniec - cerkiew murowana ( obecnie jako kościół ).
 

SYMPOZJUM MUZEALNE Z UDZIAŁEM  ŁUKOWEJ

8 września 2017 roku w Muzeum Zamojskim odbyło się sympozjon muzealne „Wieś lubelska w fotografiach końca XIX – 1 połowy XX wieku”, podczas którego prezentowali najstarsze zdjęcia prelegenci z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Regionalnego w Łukowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Archiwum Państwowego z Zamościu, Wojewódzkiej Biblioteki w Lublinie, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Muzeum w Hrubieszowie, a także z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Ponad dziewięćdziesiąt łukowskich zdjęć z lat przedwojennych i 50 – tych XX wieku przedstawiła pani dyrektor Wiesława Kubów uczestnikom sympozjum. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dawne zdjęcia m.in. weselne i włościan łukowskich w strojach regionalnych oraz najstarsze fotografie związane z uprawą tytoniu. GOK w Łukowej reprezentował cały powiat biłgorajski.

 

Podziękowanie za plony w Krasnobrodzie

Po całorocznej trosce o ziemię, by ta wydała piękny i obfity plon nadszedł czas podziękowań. W niedzielę 10 września rolnicy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pokłonili się Pani Roztocza – Matce Boskiej Krasnobrodzkiej, i u stóp Jej obrazu złożyli dary: przepiękne wieńce dożynkowe, chleby, ciasta, owoce, warzywa, miody. W podzięce za opiekę Bożą, za przychylność, za pogodę...

Ponad 50 delegacji zgromadziło się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, skąd po odmówienia modlitwy różańcowej w intencji rolników, w pięknym korowodzie, przy wtórze orkiestry, przeszły na plac przy sanktuarium.

Centralnym punktem świętowania była Msza Św. Dziękczynna, której przewodniczył Ks. Biskup Marian Rojek. Podczas homilii przekonał nas, że mniej znaczy więcej – mniej czasu na rzeczy niepotrzebne to więcej czasu dla Rodziny, Boga, potrzebujących. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę i przyniesione owoce tej pracy.
Podczas święcenia wieńców i darów ołtarza, duszpasterz diecezji podchodził do każdej z osobna delegacji. Dziękował za trud i serce włożone w zebranie plonów, za wykonanie wieńca.

Naszymi przedstawicielami w Krasnobrodzie były panie z Chóru Kościelnego z Chmielka reprezentujące parafię Chmielek ze swoimi starostami państwem Joanną i Grzegorzem Słotwińskimi.
W święcie uczestniczyli również reprezentując Gminę Łukowa: Wójt Gminy p. Stanisław Kozyra, Przewodniczący Rady Gminy p. Tadeusz Kraczek i p. Lucyna Paluch z GOK oraz kilku łukowskich rolników.

Każda delegacja otrzymała pamiątkowy dyplom przygotowany przez duszpasterstwo rolników naszej diecezji. Po złożeniu darów ołtarza, kiedy to podziwiano chleb złożony na ołtarzu – „artyści go przystroili” - dało się usłyszeć, odbyła się Procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi.

Galeria zdjęć..


Dożynki gminno – parafialne – Chmielek, 3 września 2017

Starostami dożynkowymi Gminy Łukowa byli państwo Joanna i Grzegorz Słotwińscy - mieszkańcy Chmielka
O godz. 11:30 przed remizą OSP w Chmielku odbyła się zbiórka orkiestry dętej z panem kapelmistrzem Franciszkiem Iwańcem, grup wieńcowych, gospodarzy dożynek, zarządu krwiodawców, władz samorządowych i gości. Wszyscy zebrani, barwnym korowodem przeszli ulicami Chmielka w kierunku kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. dziękczynna za plony ziemi, którą koncelebrowali Księża Proboszczowie: Marek Tworek i Waldemar Kostrubiec.
Grupy wieńcowe tj: Chór Kościelny z Chmielka, delegacja mieszkańców z Podsośniny reprezentująca kościół filialny w Osuchach, Zespół Śpiewaczy z Pisklak, Chór Męski OPOKA, Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV, delegacja Pań z Łukowej III, Zespół Śpiewaczy z Łukowej II, panie reprezentujące sołectwo z Łukowej I, Chór Kościelny z Babic podczas Mszy św. dziękowały za urodzaje specjalnie przygotowanymi pieśniami ofiarowując pieczywo, owoce i przysmaki kuchni wiejskiej.
Dary ołtarza złożyły także członkinie Stowarzyszenia Kobiet Gminy Łukowa.
Po Mszy św. głos zabrali: posłowie, delegat pana Wojewody Lubelskiego, pan starosta biłgorajski, dyrektor ARiMR w Biłgoraju. Komisarz Festiwalu w Kazimierzu Dolnym reprezentujący WOK w Lublinie podczas wystąpienia przekazał Pani Dyrektor GOK w Łukowej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po Mszy św. można było się poczęstować ciastem przygotowanym nie tylko przez panie z zespołów i chórów, ale także upieczonym przez mieszkanki Chmielka. Jedzenia było do woli. Następnie na placu szkolnym w Chmielku odbył się festyn zorganizowany przez GOK z darmowym placem zabaw, wystawami rękodzielnictwa i sprzętu rolniczego, kiermaszem swojskiego jadła. Na program artystyczny złożyły się występy: Chóru „Harmonia” i „Wiolinek”, miejscowych dziecięcych zespołów tanecznych, kapeli Rzemyki z Józefowa, Zespołu „Za horyzontem” z Zawadki i „Złotego Taboru” z Tomaszowa. Pogoda wytrzymała, nie padało, że uczestnicy dożynek mogli spokojnie poświętować. Rada Gminy Łukowa serwowała dla tych, którym mogłoby być głodno i zimno smakowitą grochówkę.Gmina Łukowa.

 Zapraszamy do galerii zdjęć z Gminnych Dożynek

 

Listy Dożynkowe skierowane do Gminy Łukowa:

Teresa Hałas - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Jerzy Chróścikowski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Sławomir Sosnowski - Marszalek Województwa Lubelskiego


Nasza delegacja na dożynkach powiatowych

Chór Kościelny z Chmielka 27 sierpnia br. reprezentował naszą gminę na powiatowych dożynkach w Biszczy.

Galeria zdjęć..

 

W doborowym skłądzie pasjonatów dwóch kółek odbył się już trzeci rajd rowerowy organizowany przez GOK w Łukowej. Trasa widła przez najpiękniejsze zakątki naszej okolicy: Górecko Kościelne, Brzeziny, Tarnowolę. Nad zalewem w Józefowie na cyklistów czekała smaczna pizza. Już teraz p. Dyrektor GOK zaprasza na następne wrześniowe rajdy. Zakończenie intensywnych prac polowych związanych ze zbiorem liści tytoniowych będzie dawało wieksze możliwości na skorzystanie z tego typu proponowanej rekreacji. Pan Mirosława Okoń jako przewodnik zaskakuje najbardziej obeznanych w okolicy rowerzystów przyrodniczymi i historycznymi ciekawostami.

Zapraszamy do galerii..

Osuchy - Łukowa – 27 sierpnia 2017 r.

szczegóły poniżej na plakacie:

informacja III rajd.pdf

I WAKACYJNY RAJD ROWEROWY (Osuchy – Łukowa) zainicjowany przez dyr. GOK - u w Łukowej Wiesławę Kubów już za nami. Cieszy spora frekwencja (50 osób),
w szczególności tak licznej rzeszy bardzo młodych cyklistów, którzy nie tylko wytrzymali trudy 40 kilometrowej jazdy, ale wręcz nadawali tempo dla całej grupy.

Rajd rozpoczął się złożeniem hołdu Poległym – na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. W drodze do Fryszarki chętni spośród uczestników (z uwagi
na konieczność zjechania z trasy rajdu) mogli zatrzymać się przy obelisku upamiętniającym śmierć por. Hieronima Miąca ps. „Korsarz”, a także dojechać do śródleśnej strzelnicy.
W czasie pierwszego dłuższego postoju we Fryszarce, cykliści mieli okazję posilić się, ale przede wszystkim zobaczyć dęby szypułkowe – pomniki przyrody i rosnące tam drzewa przepięknie i dekoracyjnie owinięte bujnymi powojami. Szum wartkiej rzeki Sopot, śpiew ptaków i świeże leśne powietrze dodały sił do kolejnego etapu rajdu. W tej części naszej podróży mogliśmy zobaczyć miejsce gdzie stacjonowały oddziały partyzantki radzieckiej, oraz pomnik upamiętniający walki w Uroczysku Maziarze.

Osuchy - Łukowa – 6 sierpnia 2017 r.

 Szczegóły w załączniku..

 

W poniedziałek 17 lipca zmarł pan Andrzej Stompór – muzealnik, historyk sztuki, od 1967 roku związany z Zamościem. W 1980 roku został kierownikiem pracowni konserwacji dzieł sztuki PKZ. W latach 1984 – 2003 był kierownikiem Muzeum Barwy i Oręża Arsenał. Był twórcą ekspozycji plenerowej i pomnika AK.

Pogrzeb odbędzie się we środę 19 lipca 2017 r. o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu Komunalnym w Zamościu

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Czerwiec 2017
Czerwiec 2016
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2017 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.