image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

80. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 75. pochówku żołnierzy oddziałów leśnych AK na największym w Europie cmentarzu partyzanckim w Osuchach


27. września 1944 roku był najbardziej odpowiednim dniem na pogrzeb młodych partyzantów. Przypadała bowiem w tym dniu 5. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

(Prace ekshumacyjne)

Bohaterowie bitwy pod Osuchami po trzech upalnych miesiącach doczekali się w końcu swojego pogrzebu. Przez te trzy miesiące ich ciała zalegały przyległe lasy i uroczyska, pozostawione na pastwę dzikich zwierząt. Leżały tam, gdzie oddali swoje młode życie w walce z Niemcami w dniach 25 i 26 czerwca 1944 roku


(Ekshumacja zwłok partyzantów poległych w czasie operacji Wicher 2)

 

GOK W ŁUKOWEJ ZAPRASZA CHĘTNE DZIECI NA ZAJĘCIA:

  • PLASTYCZNE

  • TANECZNE

  • NAUKI GRY NA GITARZE, PIANINIE I SAKSOFONIE

    ORAZ DOROSŁYCH

  • NA SZYBKĄ NAUKĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

ZAPISY DO 24 WRZEŚNIA W GOK LUB TEL. 84 687 40 60

W dniu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej o godz. 11.00 delegacja złożona z Wójta Gminy, pani Dyrektor GOK, druhów strażaków, Dyrekcji i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Łukowej im. Jana Pawła II oraz łukowskich kombatantów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej. Było to oddanie hołdu 114 żołnierzom Armii Kraków poległym 15 – 16 września 1939 roku w bitwie pod Podsośniną Łukowską i pochowanym w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym.

O godzinie 11:30 wyruszył spod kościoła korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą p. Franciszka Iwańca. Uczestniczyli w nim: dziewczynki z wiankami dożynkowymi na głowach biorące udział w konkursie GOK, chłopcy niosący wiechy dożynkowe i Relikwie św. Izydora – patrona rolników, starostowie dożynkowi tj. państwo Sylwia i Bartłomiej Dzikoniowie, delegacje wieńcowe reprezentujący wszystkie sołectwa z gminy Łukowa, władze samorządowe oraz zaproszeni goście.

 

Gminne Święto Dziękczynienia Bogu za Plony Ziemi w Łukowej odbędzie się 1 września. Tradycyjnie rozpocznie się o godz. 11.30 korowodem z placu przed kościołem parafialnym na stadion sportowy z udziałem grup wieńcowych i orkiestry oraz dziewczynek z wiankami dożynkowymi na głowach biorących udział w konkursie. Na miejsce koncelebry Mszy św. niesione będą Relikwie św. Izydora - patrona parafii.  Po części oficjalnej związanej z przekazaniem chleba przez starostów  gospodarzom dożynek o godz. 12.30  odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Po niej będzie miał miejsce festyn rodzinny z darmowym placem zabaw dla dzieci. O godz. 15.00 zaplanowany jest wyciąg rowerowy dla dzieci i młodzieży upamiętniający wszystkich Obrońców naszej Ojczyzny we Wrześniu 1939 roku.


W dalszej części programu zaplanowane są występy kapel i zespołów folklorystycznych. Imprezie towarzyszyć będą konkursy dla dzieci i dorosłych oraz liczne wystawy. Dla każdego przewidziany jest skromny poczęstunek. Zabawa dożynkowa rozpocznie się o godz. 19.

Zapraszają: Wójt Gminy Łukowa, Proboszcz Parafii Łukowa, Dyrektor GOK w Łukowej oraz KGW Łukowa III wraz z innymi zespołami

 

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Czerwiec 2019
Czerwiec 2019
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2019 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.