image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

1918 - 2018

100. ROCZNICA

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

74. ROCZNICA

WALK POD OSUCHAMI

 

 

RAJD ROWEROWY

PAMIĘCI PARTYZANTÓW”

 

NIEDZIELA 17. 06. 2018

Zbiórka uczestników

przy cmentarzu partyzanckim w Osuchach godz. 10.30

 

Zgłoszenia:

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej tel. 84 687 40 60 do 14.06.2018

Do pokrycia tylko koszty ubezpieczenia

Dzieci i młodzież mogą wziąć udziału z opiekunami

 

Opis trasy:

 

1. Osuchy – cmentarz partyzancki

2. Obelisk w miejscu śmierci Hieronima Miąca ps. „Korsarz”

3. Fryszarka

4. Szkoła Podchorążych

5. Placówka „Groma”

6. Pomnik poświęcony walczącym w Uroczysku Maziarze

Fryszarka - Trakt Osuchowski:

  1. Fryszarka – Buliczówka - miejsce boju oddziałów „Burzy” i „Błyskawicy”,

  2. Łąki Buliczówki – miejsce boju oddziału „Rysia”

  3. Łąki Czynszówki - miejsce boju oddziału „Woyny”

  1. Krzywa Górka - miejsce boju oddziału „Corda”. Obelisk na Krzywej Górce

  2. Bunkier partyzancki (zrekonstruowany)

    Trasa liczy ok. 30 km w tym 15 km drogi asfaltowe, 7 km drogi leśne i 8 km drogi leśne utwardzone.

5 czerwca 2018 r. w Domu Pamięci w Osuchach odbył się już po raz dziewiętnasty Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej objęty Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest pamięć przez wiedzę o Bohaterach biorących udział w pierwszych w kraju zbrojnych akcjach dywersyjnych AK (od początku 1942 roku), jak i w Powstaniu Zamojskim w 1943 roku oraz największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami.

Maj to od dawna miesiąc konkursów recytatorskich. Eliminacje gminne 37. Turnieju Małego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 15 maja w GOK Łukowa. Komisja Konkursowa, po wysłuchaniu 15 recytatorów w dwu kategoriach wiekowych postanowiła, że Laureatami Konkursu zostają: Anna Wróbel - uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej i Wiktoria Kozyra ze Szkoły Podstawowej im. por. E. Błaszczaka ps. Grom w Chmielku w kategorii klasy I – III oraz Kacper Czerniak uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, w kategorii klasy IV – VI. Oni też będą reprezentowali Gminę Łukowa podczas Eliminacji Powiatowych Konkursu w Biłgoraju, które odbędą się w Biłgorajskim Centrum Kultury, w sobotę19 maja.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia: Michalinie Tworzewskiej i Weronice Zawadzińskiej ze Szkoły Podstawowej w Chmielku oraz Mikołajowi Mielniczkowi i Rafałowi Wyrwa ze Szkoły Podstawowej w Łukowej. Wszyscy recytatorzy otrzymali upominki książkowe.

Zapraszamy do galerii..

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święto strażaków, w przeddzień św. Floriana - ich patrona, to doskonała okazja do radosnego świętowania. Gminne uroczystości odbyły się, w pięknie udekorowanych flagami Pisklakach.

Poczty sztandarowe, władze gminy, mieszkańcy miejscowości i bardzo licznie zgromadzeni strażacy z całej gminy, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą pod kierownictwem kapelmistrza Franciszka Iwańca, przeszli spod pisklackiej remizy do kościoła pw. Trójcy Świętej.

Powitani zostali u drzwi kościoła, poświęceni i zaproszeni na wspólną modlitwę.

Okolicznościową Mszę św. w intencji NMP Królowej Polski, Ojczyzny oraz strażaków i ich rodzin odprawił ksiądz prałat Szymon Szlachta – dawny łukowski wikariusz.

Pięknie mówił o Maryi Królowej Polski i chlubnej służbie strażaków Jej poświęconej, o powołaniu strażaków do ochrony życia i mienia obywateli oraz prywatnie - obrony świętości swoich rodzin.

Uroczystość zaszczyciły 3 szkolne poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im por Edwarda Błaszczaka ps „Grom” w Chmielku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej, Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej oraz poczet Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łukowej. Były też dwa poczty strażackie: Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych – dumnie niesiony przez druhnę i druhów z Pisklak oraz sztandar łukowskiej jednostki OSP.

Okolicznościową cześć artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom” w Chmielku pod kierownictwem pań: Krystyny Matysiak, Jolanty Zwolińskiej oraz Marzeny Bździuch.

Na zakończenie były życzenia, wiersz i kwiaty dla strażaków. Tradycyjnie przedstawiciele każdej jednostki kwiaty złożyli u stóp ołtarza.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Do nabycia w sklepach nowy numer "Gońca Łukowej", cena 3 zł.

Listopad 2017
Listopad 2017
Wersja elektroniczna

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2018 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.