image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Śpiewaczki z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV wzięły udział w II Przeglądzie Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i poseł Beaty Strzałki. Przegląd odbył się w przeraźliwie zimną i deszczową niedzielę, 19 września 2021 r. na dziedzińcu Zagrody Sitarskiej.

Wzięło w nim udział 6 zespołów. Oprócz Pań z Łukowej, które, na rozpoczęcie przeglądu zaśpiewały dawne pieśni weselne, wystąpili: Zespół obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej z przedstawieniem „U łubiarza”; Zespół „Czeremcha” z Gromady, który pokazał „Kiszenie kapusty”; Zespół „Zorza” z Dereźni z przedstawieniem pt. „Poratujcie kumo”; Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego z prezentacją „Wieczór u Kowalki” oraz Grupa Folklorystyczna "Pokolenia – Krajka”, która zaśpiewała tradycyjne biłgorajskie pieśni oraz przybliżyła brzmienie suki biłgorajskiej.

Nasze śpiewaczki zostały poproszone o wywiad. O pieśniach i przyśpiewkach, które warte są upowszechniania, przechowania i przekazania dalej, mówiła Józefa Szewczyk. A o dawnych zwyczajach weselnych opowiadała Halina Kowalik.

 

Zdjęcia w galerii...

Żołnierze – Żołnierzom.

9 września br. Dom Pamięci oraz cmentarz partyzancki w Osuchach odwiedzili turystycznie pułkownicy Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego w Warszawie.

U stóp pomnika na osuchowskim cmentarzu złożyli wieniec z układem szachownicy z kwiatów i napisem na szarfie ŻOŁNIERZE ŻOŁNIERZOM. Zwiedzili również Dom Pamięci.

„Śladami Pamięci”

Przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych RP i Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wejherowa – uczestnicy podróży historycznej „Śladami Pamięci i Ocalić od Zapomnienia” odwiedzili Osuchy w sobotę 11 września. Złożyli hołd poległym na osuchowskim cmentarzu, zapalili znicze, zwiedzili Dom Pamięci i wystawę obok cmentarza.

„Wyrazy uznania za piękne upamiętnienie uczestników bitwy pod Osuchami i działalności Partyzantów …. i opiekę nad największym cmentarzem partyzantów polskich” – czytamy we wpisie do kroniki.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Panie z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV wystąpiły na żywo w porannym programie TVP3 Lublin – „Między Wisłą a Bugiem”, w poniedziałek 6 września 2021 r. |Zaśpiewały jedną z pieśni nagrodzonych w tym roku na Festiwalu w Kazimierzu oraz opowiedziały o zespole i pozyskiwaniu pradawnych, łukowskich pieśni, śpiewanych trudnym, ale pięknym głosem białym.

Śpiewaczki podziwiały również piękno starych zaułków i uliczek Lublina oraz zrobiły furorę w Ogrodzie Botanicznym UMCS, który zwiedzały w strojach biłgorajskich.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy GOK w Łukowej zaprezentował się na 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu znakomicie.Pięknym, donośnym białym głosem Panie
na kazimierzowskim rynku zaśpiewały pradawne łukowskie pieśni weselne : „Niech będzie pochwalonyj” „Oj, przeleciał sokół” i „Ni ja z tobo pasła, ni ja z tobo rosła”. Wykonanie, ogólny wyraz artystyczny i przepiękne nasze stroje regionalne zachwyciły jurorów. Dzięki temu Zespół z Łukowej został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu jako zdobywca I miejsca.

22 sierpnia 2021 rolnicy z Gminy Łukowa i dwu parafii Chmielek i Pisklaki dziękowali Panu Bogu za urodzaje. Mieli też okazję wspólnie się spotkać, żeby poświętować. GOK w Łukowej zapewnił dobrą zabawę młodszym i starszym. Dla dzieci był duży, bogaty w urządzenia rekreacyjne darmowy plac i animacje oraz konkursy. Natomiast dla  starszych koncerty zespołów disco polo; dla wszystkich piękny program artystyczny przygotowany przez miejscowych artystów działających przy łukowskim domu kultury tj.  Chóru "Harmonia" i "Lucus". Wiązankę utworów ludowych zaprezentowała orkiestra dęta i Chór "Opoka".

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 5 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2021 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.